Rezilierea voluntară a unui arbitraj: se poate abandona cazul? - Avocati-md.com

Rezilierea voluntară a unui arbitraj: se poate abandona cazul?

Nu sunt răspunsuri

Întrebare

0
0
9

13.11.2024

Am pornit un arbitraj, dar am ajuns la o înțelegere parțială cu cealaltă parte. Putem să oprim complet arbitrajul și să nu mai cheltuim timp și bani? Ce se întâmplă cu onorariile deja achitate?

Răspuns 13.11.2024
Data răspunsului: 13.11.2024

Da, părțile pot renunța la procedura arbitrală oricând, semnând un acord de încetare. Tribunalul arbitral închide dosarul printr-o ordonanță de încetare, confirmând că nu mai există litigiu. Regulile arbitrale pot prevedea restituirea parțială a taxelor în funcție de stadiul procedurii. Dacă arbitrii au depus deja un efort substanțial, e posibil să păstrați doar o parte minimă a taxei. De asemenea, tribunalul poate emite o hotărâre de consimțământ, dacă părțile solicită să fie consemnat acordul. Dar dacă preferați să-l închideți pur și simplu, este suficientă o cerere comună de renunțare. Astfel, arbitrajul se încheie fără o decizie pe fond, iar cheltuielile sunt de obicei împărțite potrivit acordului de renunțare.

Похожие вопросы

Partaj succesoral prin arbitraj: e posibil?

Nu sunt răspunsuri
21.12.2024
Moștenitorii se ceartă privind partajul bunurilor succesorale. Unii ar vrea să meargă la arbitraj, să evite instanța. E admisibil arbitrajul în materie de drept succesoral?
0
0
9

Hotărârile arbitrale pot fi publicate?

Nu sunt răspunsuri
29.01.2025
Doresc să public un extras dintr-o hotărâre arbitrală câștigată de mine, să o folosesc drept precedent. Sunt liber să o fac?
0
0
4

Tribunalul arbitral poate ordona daune punitive?

Nu sunt răspunsuri
27.11.2024
În anumite jurisdicții (precum SUA) există conceptul de punitive damages. Dacă am prevăzut lege americană într-un contract cu arbitraj la Chișinău, arbitrii pot acorda astfel de daune punitive?
0
0
8

Prescripția extinctivă se aplică și în arbitraj?

Nu sunt răspunsuri
07.11.2024
Am un litigiu mai vechi, unde termenul de prescripție ar fi expirat dacă mergeam în instanță. Mai pot merge la arbitraj și să cer soluționarea, sperând că acolo termenul nu contează?
0
0
17
Afișați tot